Ana Sayfa | Şiirler | Yazılar | Kitaplar | Özgeçmiş | Duyurular
 
BASINDA Coşkun KARABULUT HAKKINDA YAZILANLAR

     1956 yılında Sarıkamış'ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sarıkamış'ta tamamladı. 1980'de Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldu. Mersin ve Adana'da çeşitli Bankalarda çalışan Karabulut, halen Fethiye Ölüdeniz Belediyesinde Sanatevi yöneticiliği yapmaktadır.

     İlk şiiri, Mersin'de yayınlanan Senfoni Dergisinde çıktı. Daha sonra Şiir Defteri, İlkyaz, Tını, Aykırı sanat, Söylem, Edebiyat Güncesi gibi dergilerde ve Yeni Adana Gazetesinde şiir ve düzyazıları yayımlandı. Karabulut, şiirlerinde hayata ve olaylara esprili bir bakış açısıyla bakmasını bilmiştir. Duru ve akıcı bir Türkçe'yi başarı ile kullanmıştır. Yazılarında, şiirin temel sorunlarına eğilmiştir.

Şiir kitapları:

Taramak Gökyüzünü (1993,2.basım 1994), Bizim Olan Ne Var Ki (1996), Aklımda Sen (2002), Çizgi (2007), Beni Zamansız Bırak (2007)

(Şairler ve Yazarlar Sözlüğü : Oktay YİVLİ, Günce Yayınları, 4.Basım Ankara/1998)
http://blog.milliyet.com.tr/karabulut

http://biyografya.com/biyografi/2301Basında Coşkun KARABULUT:

Çetin ALTAN - Milliyet 26.09.2004
Çetin ALTAN - Milliyet 04.06.2006
Çetin ALTAN - Milliyet 27.08.2006
Çetin ALTAN - Milliyet 17.12.2006
Çetin ALTAN - Milliyet 04.02.2007


     "..şiirine gülmece serpiştirmeyi başarıyor Karabulut. Doğa güzelliklerinin ancak insanla bütünleştiğinde varolabileceğini belirttiği 'doğaya' sevimli, sıcak bakışlar gönderip insan varlığının dönüşümünü işliyor."

*****
     Şair tanımladığı kısa öz, çarpıcı yinelemelerden, gereksiz fazlalıklardan arınmış şiirini büyük ölçüde kurmuş.

*****
     Şiirin çekisini şairi bilir. Coşkun Karabulut' da 'şiir ve ben' derken 'her şiirin doğuşu biraz benim ölümümdür' dizelerinde bu sancıyı, çekiyi dile getiriyor. Ve sürdürüyor sözünü; 'bir çiçektir şiir / suyu toprağı benden / benzemez ölü toprağına/ yalvarırım/ koparmayın çiçekleri/ basmayın üstüne ne olur/ canım yanıyor'

     Doğayı, yaşamı, bireyi sıcak dizeleriyle kucaklayıp gülmece öğeleriyle sarmalayan Coşkun Karabulut ilk şiir kitabında şiir çilesi içinde bulunduğunu belgeliyor, yeni açılımlara gideceğini muştuluyor.

(Sözümüz Şairlerden Şiirlerden, Vedat Yazıcı, Prospero Yayınları,Ocak 1997)     Coşkun Karabulut,bugüne kadar iki şiir kitabı yayınlamış: Taramak Gökyüzünü ve Bizim Olan Ne var Ki. Taramak Gökyüzünü ilk şiirlerin toplamı. İlk olmasına karşın, acemi değil. Biraz muzip, biraz alaycı, ama hep zeki ve hep şairane...

(Talat KIRCAN,Hürriyet Gazetesi ,25.4.2000)TARAMAK GÖKYÜZÜNÜ

    Coşkun Karabulut'un ilk şiir kitabı "Taramak Gökyüzünü", yaşamın dört bir yanını gülmecenin incelikli kıyılarında gezinerek sıcak imgelerle kucaklayan şiirler toplamı.
    Bölüm başlıkları şiirlerin izlediğini de ele veriyor: "Senin İçin, Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır, Ölümün de Bir Tadı Vardır Elbet, Taramak Gökyüzünü, Şiirim Bana Benzer ya da Gülümse Biraz".

    Şair, Özdemir Asaf'ın matematiksel zeka oyunlarını ansıtan şiirleriyle yol açmaya çalışıyor. İlk bölümdeki "Senin İçin", "Bu Nasıl İşlem", "Ox X=o", "dört işlem sevmek", "yüzsüz'',''güzele övgü", "olur ya", "perspektif" bu yaklaşıma uygun düşen örnekler, "benden seni çıkardım/sen kaldın/senden beni çıkardım/yine sen kaldın/bu nasıl işlem/ ben neredeyim ", "bir yüz sende var/ bir yüz bende/ben sana yüz veriyorum/sen oluyorsun iki yüz/ben yüzsüz "

    Ölçülü, tartımlı, uyumlu sözcük kullanımıyla birinci ve ikinci tekil seslenişli sevi şiirleri yer alıyor. Bunlar alışılmış anlamda sevi şiirleri değil. Aldanışın, aldatışın, elden giden dostluğa yakınışın şiirleri.

    "Üzüm üzüme baka baka kararır" başlığı altındaki şiirler sevi'den, doğa'dan, baskıya başkaldırı'dan, ele geçirilemeyen mutluluklar'dan, düşlerle rahatlama'dan, yenilgi'den söz açıyor. Şair şiir sözünde ölçüyü elden bırakmamaya özen gösteriyor. Çokluk kısa şiirler var bu bölümde de. Şiirine gülmece serpiştirmeyi başarıyor Karabulut. Doğa güzelliklerinin ancak insanla bütünleştiğinde varolabileceğim belirttiği "doğaya" sevimli, sıcak bakışlar gönderip insan varlığının dönüşümünü işliyor: "diyorum ki kendime/ gidenler gitti madem/ gelenler dursun bari/ çok uğraştım olmadı/ oldu olacak derken/ ben, sen oldum sonunda."

    "Ölümün de bir adı vardır" başlıklı bölümde şairin ölüme nasıl baktığını görüyoruz: "Ölüm/ herkesin kendi yalnızlığına/ sürgün edilmesi" "topraktan geliyoruz/ toprağa döneceğiz/ hüküm bu", "bir çizgiler demetidir yaşamak/ölüm hepsinin üstüne bir çizgi". Ama "delikanlılık" ölüme karşı durmadır, başkaldırıdır, sonsuzluğudur yaşamın; "ölüm yakalamadan beni/kıskıvrak bağlıyorum tıkıyorum ağzını/ daha bir coşuyorum/ dolup dolup taşıyorum"

    "taramak gökyüzünü" kitaba adını veren şiir;son bölüm şiirlerinin de ara başlığı. Bu şiirinde şair,'zaman'ı yorumluyor. Bakış açısının ürünü bir şiir. Bunun dışındaki yedi şiirde de yaşamın şairce açımlanıp irdelendiğini,doğa olaylarının gerekçelendirildiğini, canlılar evreninin gizlerine inildiğini görüyoruz: "bir yapraktan süzülen yaş/ nedendir/ ağlayan/ ağaç mıdır yaprak mı/bilinmez."

    "şiirim bana benzer ya da gülümse biraz" başlığındaki son bölüm şiirlerinin ilkinde şair şiirini kendine benzeterek, şiirin tanımını şu dizelerinde topluyor: "derler ki/ şiir/ kısa/ öz/ ve çarpıcı olmalıdır/ arınmalıdır yinelemelerden/ gereksiz fazlalıklardan".

    Kendi yaşamıyla şiirini özdeşleştiren şair sonunda "yoksa ben şiir miyim" ikilemine varır. Bir bakıma şairle şiir özdeş değil midir? Şair duyarlığını, yaşamdan elde ettiklerini dizeleriyle damıtırken usuyla, yüreğiyle, bilgi,ekin birikimiyle kendi ben'idir, yaşamın en olgun tümü yansıtan parçası; ta kendisidir.

    Şair tanımladığı kısa, öz, çarpıcı, yinelemelerden, gereksiz fazlalıklardan arınmış şiirini büyük ölçüde kurmuş.Özellikle son bölümdeki şiirlerinde.

    Şiirin çekisini şair bilir. C. Karabulut da "şiir ve ben" derken "her şiirin doğuşu biraz benim ölümümdür" dizelerinde bu sancıyı, çekiyi dile getiriyor. Ve sürdürüyor sözünü; "bir çiçektir şiir/ suyu toprağı benden/ benzemez ölü toprağına/ yalvarırım/ koparmayın çiçekleri/ basmayın üstüne ne olur/ canım yanıyor."

    Doğayı, yaşamı, bireyi sıcak dizeleriyle kucaklayıp gülmece öğeleriyle sarmalayan C. Karabulut ilk şiir kitabıyla şiir çilesi içinde bulunduğunu belgeliyor, yeni açılımlara gideceğini muştuluyor.

Vedat YAZICI
Sözümüz Şairlerden Şiirlerden Prospero Yayınları Ocak 1997 Ankara


E-mail: Coşkun KARABULUT 
Copyright © 2002 - 2018 Melodik.net